اسپیسر چیست؟ اسپیسرها یکی از وسایلی هستند که در ساخت و ساز ساختمان‌ها از آن استفاده می‌کنند. کاربرد اسپیسرها و نحوه استفاده درست از آن‌ها بسیار ضروری است. به همین دلیل پیمانکاران ساختمان قبل از آن که اقدام به خرید اسپیسر کنند، بهتر است با انواع اسپیسرها و کاربرد هر کدام از آن‌ها آشنا شوند. شرکت رویش به عنوان یکی از شرکت‌های مهندسی فعال در زمینه طراحی و ساخت ساختمان قادر است اطلاعاتی درباره اینکه اسپیسر چیست، به شما ارائه دهد.

منظور از اسپیسر چیست؟

اسپیسر از نظر لغوی به معنی فاصله‌گذاری است؛ بنابراین چیزی که می‌تواند بین دو جسم مختلف فاصله بگذار به عنوان اسپیسر یاد می‌شود. به همین دلیل از این نوع قطعات برای ایجاد پوشش میلگردی با فاصله مناسب استفاده می‌کنند. اسپیسرها در ابعاد و سایزهای مختلفی تولید می‌شوند که کاربردهای مختلفی در ساختمان‌سازی دارند. به عنوان مثال از آن برای رعایت پوشش میلگردها در سازه‌های دال‌ و دیوار استفاده می‌کنند. همچنین از آن می‌توان در ساختمان‌سازی‌ها و پروژه‌های بزرگی مثل سدسازی و تونل سازی استفاده کرد. استفاده از این قطعه می‌تواند روی نتیجه کار شما بسیار مؤثر باشد. استفاده از آن‌ها می‌توانند مراحل ساخت ساختمان مقاومت سازه را بالا ببرند.

اسپیسرها فاصله میان دو میلگرد را حفظ می‌کنند و بین قالب بتن و خاموت برای ایجاد فاصله استفاده می‌کنند. در حال حاضر در بازار مدل‌های مختلفی از اسپیسر تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاصی دارند. این اسپیسرها باید ساختاری قوی داشته باشند تا در برابر فشار و ضربه‌های وارد شده به هنگام ساخت و ساز و بتن‌ریزی نشکنند. به همین دلیل نمی‌توان آن را از هر چیزی درست کرد.

فواید استفاده از اسپیسر

در بالا در مورد اسپیسر چیست صحبت کردیم و شما تقریبا متوجه شدید که استفاده از اسپیسر چه فوایدی دارد. با این حال در ادامه در مورد فواید آن بیشتر صحبت خواهیم کرد. میلگردها در بر اثر تماس و مجاورت با مواد شیمیایی و شرایط محیطی دچار خوردگی می‌شوند. به همین دلیل می‌تواند روی استقامت ساختمان مؤثر باشد. در این صورت شما باید از اسپیسرهایی جهت حفاظت ساختمان در مقابل شرایط آب و هوایی استفاده کنید. در واقع آن‌ها با ثابت کردن میلگردها در جای خود مانع حرکت شبکه میلگرد به هنگام بتن‌ریزی می‌شوند و می‌توانند آن‌ها را به هنگام فرایند ساخت و ساز ساختمان حفظ کنند. آن‌ها روی استحکام ساختمان و مقاوم سازی ساختمان مؤثر هستند.

در گذشته برای ایجاد فاصله در بین میلگردها و بتن از چوب و سنگ استفاده می‌کردند که این قطعات دوام بالایی نداشتند و پوشش یک سطحی را ایجاد نمی‌کردند. به همین دلیل میلگردها دچار خوردگی می‌شدند و با گذشت زمان مقاومت سازه کم می‌شد؛ اما امروزه با تولید اسپیسرها این مشکلات از بین رفتند و پوشش دهی یک دستی را روی میلگرد ایجاد می‌کنند. این قطعات بسیار سبک هستند و قیمت بسیار ارزانی دارند. لذا شما با خرید آن‌ها می‌توانید تاثیر زیادی را در استقامت سازه‌های خود داشته باشید. در حال حاضر در بازار اسپیسرها را با نام‌های دیگری مانند لقمه بتن، کاور بتن، فاصله نگهدار، کاور میلگرد و غیره نیز معرفی می‌کنند.

انواع اسپیسر ساختمان‌سازی

انواع اسپیسر ساختمان‌سازی

با توجه به کاربرد زیاد اسپیسرها در ساختمان‌سازی از این نوع قطعات برای سازه‌های زیادی استفاده می‌کنند. این اسپیسرها شکل و ابعاد مختلفی دارند که مقاومت هر کدام از آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. در واقع شما باید اسپیسرهای خود را با توجه به نظر پیمانکاران و باری که بر روی دیوارها وارد می‌شود، خریداری کنید. در حال حاضر اسپیسرها به سه نوع بتنی، پلاستیکی و فلزی در بازار تولید و عرضه می‌شوند. در میان آن‌ها اسپیسر پلاستیکی به دلیل وزن کم و قیمت ارزان صرفه اقتصادی بالایی برای پیمانکاران دارد. به همین دلیل ارزش و اعتبار آن‌ها نسبت به دیگر اسپیسرها در بازار بیشتر است. حال در ادامه انواع اسپیسر پلاستیکی، فلزی و بتن را برای شما تعریف می‌کنیم.

اسپیسر پلاستیکی

همان طور که در بالا اشاره کردیم پرکاربردترین اسپیسر ساختمان‌سازی، اسپیسر پلاستیکی است که از آن برای ثابت نگه داشتن میلگردها در جای خود استفاده می‌کنند؛ اما در این میان برخی از کارفرمایان و مهندسان ساختمان‌سازی اسپیسر پلاستیکی را به عنوان جزو بیگانه ساختمان یاد می‌کنند. آن‌ها معتقد هستند اسپیسرهای پلاستیکی هیچ‌گاه با بتن یک دست نمی‌شوند و آن را نمی‌توان جزوی از بتن دانست. این ویژگی اسپیسر پلاستیکی، بزرگترین نقض و ایراد آن خواهد بود. لذا به هنگام خرید آن‌ها به این نکته توجه کنید.

استفاده از اسپیسر پلاستیکی در مناطق جغرافیایی که تغییرات آب و هوایی بالایی دارد می‌تواند انبساط و انقباض‌های مداوم را ایجاد کند؛ زیرا ضریب انبساط و انقباض حرارتی پلاستیک نسبت به بتن ۱۰ تا ۱۵ برابر بیشتر است. لذا اگر حرارت بتن بالا برود در این صورت اسپیسرهای داخل آن ذوب خواهند شد؛ اما به یاد داشته باشید که استفاده از این نوع اسپیسرها به صرفه هستند و هزینه کمی برای خرید آن‌ها نیاز دارید. بعد از خرید اسپیسرهای پلاستیکی می‌توانید آن‌ها را خیلی راحت نصب کنید. تولید این قطعات در کارخانه‌ها بسیار آسان است و شرکت‌های تولیدی اسپیسرهای زیادی وجود دارند که می‌توانند آن‌ها را به راحتی تولید کنند.

اسپیسر بتنی

با توجه به معایبی که در استفاده از اسپیسرهای پلاستیکی ذکر کردیم. به همین دلیل تولیدکنندگان آن اقدام به تولید اسپیسرهای بتنی کردند. این اسپیسرها ضریب انبساط و انقباض حرارتی یکسانی با بتن‌ها دارند و می‌توانند بعد از فرایند بتن‌ریزی با آن آمیخته شوند. هم‌چنین بعد از استفاده از آن‌ها هیچ گونه درز و شکافی در بتن‌ها ایجاد نمی‌شود؛ اما شما برای نصب آن‌ها نیاز به گیره دارید. این گیره‌ها از جنس پلاستیک هستند و می‌توانند یک نقض بزرگی در استفاده از اسپیسر بتنی ایجاد کنند. دقت کنید که این گیره‌ها تنها ۵ میلمیتر در داخل اسپیسر بتنی قرار می‌گیرند و برای همین در عملکرد آن‌ها تاثیر زیادی نخواهد داشت.

اسپیسرهای فلزی

یکی از انواع اسپیسرها، اسپیسر فلزی هستند که سختی بسیار بالایی دارند و به شکل مفتول یا میلگرد خم شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع اسپیسرها عمر مفید بالایی دارند و در سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت اسپیسرهای فلزی نسبت به نمونه‌های دیگر بسیار بالا است و شما باید مبلغ زیادی را برای تهیه آن‌ها پرداخت کنید.

مزایا خرید اسپیسر

  1. استفاده از اسپیسرها در پروژه‌های ساختمانی از نظر اقتصادی به صرفه هستند
  2. حمل و نقل اسپیسرها بسیار راحت است و وزن سبکی دارند. لذا استفاده از آن‌ها به وزن ساختمان بار اضافی وارد نمی‌کنند
  3. اسپیسرها می‌توانند مقاومت و عمر مفید ساختمان را افزایش دهند
  4. این قطعات می‌توانند از جابجایی میلگردها از جای اصلی خود جلوگیری کنند
  5. اسپیسرها در عملیات پوشش دهی میلگردها می‌توانند روی فرایند فاصله‌گذاری و اجرای پروژه مؤثر باشند و سرعت آن‌ها را افزایش دهند
  6. اسپیسرها می‌توانند هزینه‌های اضافی ساختمان را کاهش دهند
  7. یکی از مزایا اسپیسرها این است که آن‌ها در تمام طول میلگردها کاور یکسان ایجاد می‌کنند

خلاصه

برای ایجاد فاصله‌گذاری مناسب میان میلگردها از اسپیسر استفاده می‌کنند. این قطعات کوچک در شکل و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. استفاده از هر کدام آن‌ها می‌تواند تاثیر زیادی در استقامت و مقاوم‌سازی سازه‌ها داشته باشد؛ زیرا این قطعات از خوردگی میلگردها جلوگیری می‌کنند. در حال حاضر تولیدکنندگان اسپیسرها آن‌ها را در انواع مختلف فلزی، بتنی و پلاستیکی عرضه می‌کنند. هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب مختلفی دارد که مهندسان ساختمان با توجه به آن‌ها ممکن است از انواع اسپیسرها خریداری کنند. شما می‌توانید هر کدام از آن‌ها را مطابق با نیاز خود از شرکت رویش با مناسب‌ترین قیمت تهیه کنید.