بیم چیست و آیا می‌دانید BIM در صنعت ساختمان‌سازی چه کاربردی دارد؟ بیم یکی از مهم‌ترین مواردی است که تمام مهندسان ساختمان به هنگام طراحی و تولید نقشه از آن استفاده می‌کنند. در صنعت، BIM یکی از فناوری‌های جدیدی است که طرفداران زیادی دارد و نرم‌افزارهای زیادی برای آن طراحی شده است. برای این که شما بدانید بیم چیست گروه رویش آن را برای شما عنوان خواهد کرد.

منظور از بیم چیست؟منظور از بیم چیست؟

بیم یا BIM مخفف کلمه Building information modeling است که معنی آن در زبان فارسی مدلسازی اطلاعات ساختمان است. این مدل، یکی از روش‌های جدیدی است که در حوزه ساختمان‌سازی زیادی استفاده می‌شود و طرفداران زیادی دارد. این فناوری فواید زیادی برای صنعتگران ساختمان دارد.

در BIM از ابزارهای نرم‌افزاری مختلفی برای طراحی ساختمان استفاده می‌کنند. شما ساختمان و سازه خود را به وسیله BIM می‌توانید تجسم کنید؛ یعنی امکان شبیه‌سازی واقعی با زوایا و ابعاد مختلف در نرم‌افزارهای BIM وجود دارد که مخاطبان شما به راحتی می‌توانند آن را تشخیص دهند تا بتوانند طبق آن ساختمان‌سازی خود را شروع کنند.

هم‌چنین آن‌ها می‌توانند در صورت لزوم این نقشه را بررسی کرده و به جزییات بیشتر آن پی ببرند. مهندسان به وسیله BIM می‌توانند در هزینه ساخت و ساز خود صرفه‌جویی کنند. آن‌ها تغییرات احتمالی موجود را  بر روی بیم اجرا کرده و پس از بررسی‌های لازم روی نقشه واقعی پیاده‌سازی می‌کنند.

در واقع استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان می‌توانند نقشه و راهبرد خود را افزایش دهند و با برنامه‌ریزی دقیق آن‌ها را در زمان کمتری نسبت به روش‌های سنتی اجرا کنند.

آیا BIM یک نرم‌افزار است؟

عده زیادی فکر می‌کنند که بیم یک نرم‌افزار است که امکان طراحی و مدل‌سازی اطلاعات ساختمان را می‌دهد. در حالی که چنین چیزی نیست و این فناوری با نرم‌افزارهای دیگر قابل مقایسه نیست. در واقع علم BIM دانشی مانند دانش معماری است که در این خصوص برای شما یک مثال ذکر می‌کنیم.  اگر از فردی در مورد اتوکد سوال کنید ممکن است برای شما پاسخ‌هایی ارائه دهد؛ اما ارائه این مطالب بدون در نظر گرفتن دانش و علم معماری فایده ندارد. در واقع کسی که در مورد علم معماری دانشی ندارد نمی‌توانند به صحبت‌هایی که در مورد نرم‌افزار اتوکد به او ارائه می‌شود، درک کند.

بیشتر بخوانید:‌روش های بهینه سازی قیمت ساختمان

ویژگی‌های مدل‌سازی اطلاعات ساختمان بیم چیست؟

در این بخش از بیم چیست قصد داریم ویژگی‌های این روش مدل‌سازی را برای شما بیان کنیم تا شما بهتر آن را بشناسید. BIM یکی از رکن‌های اصلی ساختنمان سازی امروزه است. تنوع مدل‌های ساختمان‌سازی باعث شده است تا انسان برای ذخیره‌سازی و مدل‌سازی اطلاعات خود از BIM استفاده کند.

 بیم به کمک مدل‌سازی دقیق خود توانسته است چالش‌های قبل، حین و پس از طراحی را به راحتی جواب دهد. استفاده از مدل‌سازی BIM تنها به بخش طراحی سازه محدود نمی‌شود و شما بعد از ساخت ساختمان نیز می‌توانید از آن برای موارد زیادی استفاده کنید. بیم همه اطلاعات مهم و اساسی ساختمان‌سازی را در نظر می‌گیرد؛ مشخصات فنی و ظاهری، اطلاعات مهم و اسناد، فرایند مدیریت ساخت، نقشه‌ها و کیفیت ساخت از جمله آن‌ها هستند.

یکی از ویژگی‌های مدل‌سازی اطلاعات ساختمان این است که در ارزیابی کیفی و کمی سازه به پیمانکاران کمک اساسی می‌کند. خوب است بدانید که در حال حاضر برای مدل‌سازی BIM نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

رایج‌ترین نرم‌افزارهای بیم چیست؟رایج‌ترین نرم‌افزارهای بیم چیست؟

تاکنون شما متوجه شدید که بیم چیست و چه کاربردی دارد. حالا در این جا می‌خواهیم در مورد نرم‌افزارهای رایج این روش مدل‌سازی صحبت کنیم. هر چند که تعداد زیادی از نرم‌افزارهای BIM وجود دارند؛ اما نرم‌افزار رویت و تکلا استراکچرز از معروف‌ترین آن‌ها است که در کشور هستند که استفاده زیادی از آن می‌شود. به غیر از این نرم‌افزار نرم‌افزارهای دیگری نیز در کشور ما وجود دارند که به چند مورد آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 1. Tekla Structure
 2. Revit
 3. Magi Cad
 4. Bently
 5. Archi Cad
 6. Vico
 7. Navis Work
 8. Digital Project

 این نرم‌افزارها به عنوان معروف‌ترین نرم‌افزارهای BIM قادر هستند همه اجزای و ریزه کاری‌های مدل‌سازی اطلاعات ساختمان را ذخیره‌سازی کنند؛ بنابراین استفاده از آن‌ها در تمام پروژه‌های ساختمان‌سازی به خصوص پروژه‌های بزرگ به شما کمک می‌کند.

این نرم‌افزارها در یک پایگاه داده به صورت کامل و جامع پیاده‌سازی و اجرا می‌شوند  و شما می‌توانید همه اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت آنلاین و آفلاین در اختیار اعضای تیم قرار دهید. معمولا مدیر پروژه در مورد نحوه اشتراک‌گذاری اطلاعات نرم‌افزار BIM با شما صحبت خواهد کرد.

بعد از آن که هر کدام از طراحان ساختمان با توجه به دسترسی خود، بخشی از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان را سهیم خواهند شد. این کار می‌تواند سرعت عمل مدل‌سازی را افزایش دهد و به دلیل این که اطلاعات توسط افراد زیادی تجزیه و تحلیل می‌شود، احتمال خطا در آن به شدت کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: مدیریت زمان و هزینه در پروژه ساختمانی

کاربرد مدل‌سازی بیم چیست؟

افراد زیادی می‌خواهند بدانند که کاربردهای مدل‌سازی بیم چیست. این روش مدل‌سازی اطلاعات ساختمان برای اهداف مختلفی به کار برده می‌شود:

 1. شما می‌توانید با کمی تلاش رنجرهای سه‌بعدی BIM را به راحتی تجسم کنید.
 2. امکان مدیریت هزینه‌های ساختمان‌سازی با نرم‌افزارهای بیم وجود دارد. به طوری که امکان تغییر هزینه‌های ساختمان‌سازی با ایجاد تغییرات در آن امکان‌پذیر است. لذا شما خیلی راحت به وسیله BIM می‌توانید هزینه مصالح ساختمانی را برآورده کنید. مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (بیم) می‌تواند بین سفارش مصالح ساخت، برنامه‌ریزی و زمان‌بندی همه اجزای ساختمان هماهنگی ایجاد کند.
 3. کاربر به راحتی می‌تواند سیستم‌های اصلی ساختمان را از لحاظ تداخل با هم بررسی کند.
 4. شما به وسیله نرم‌افزار BIM می‌توانید به راحتی تسهیلات مختلف ساختمان را نوسازی کنید و برنامه‌ریزی برای ساخت و نگهداری آن‌ها ارائه نمایید.

استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان برای چه اشخاصی مفید است؟

 استفاده از نرم‌افزار بیم تنها برای معماران ساختمان مناسب نیست و افراد زیادی می‌توانند از این سیستم برای کارهای خود استفاده نمایند. در واقع شما از بیم می‌توانید در صنایع ساختمان‌سازی زیادی استفاده نمایید؛ اما در حال حاضر استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان برای افراد زیر ضروری است:

استفاده از بیم توسط  AEC

متخصصین AEC افرادی هستند که در زمینه معماری، مهندسی و ساخت و ساز فعالیت می‌کنند. این افراد مهم‌ترین افرادی هستند که در راستای پیشبرد اهداف خود از BIM استفاده می‌کنند. آن‌ها از بیم برای مفاهیم اولیه، ایده‌های طراحی سازه، مدیریت پس از ساخت و ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت تعمیر و نگهداری و غیره استفاده می‌کنند.

استفاده از بیم توسط MEP

اشخاصی که در زمینه MEP فعالیت می‌کنند برای سیستم‌های داخلی همانند لوله‌کشی یا برق را در خانه‌ها از مدل‌سازی اطلاعات BIM استفاده می‌کنند. BIM به این افراد اجازه می‌دهد عملکردهای سیستم خود را بالا ببرند و خیلی سریع و دقیق طراحی و مدل‌سازی خود را انجام دهند. همچنین به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا خطرات احتمالی را پیش‌بینی کرده و تمهیدات لازم را در نظر بگیرند. البته با  برنامه‌ریزی دقیق می‌توانند از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری کنند.

خلاصه

BIM یا مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یکی از روش‌های نوین طراحی ساختمان است که شما در آن می‌توانید تمام اطلاعات و داده‌های ساختمان را در مقیاسی سه‌بعدی طراحی و تولید کنید. این روش طرفداران زیادی دارد و می‌تواند در ساختمان‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع استفاده از این روش هزینه ساختمان‌سازی را کاهش داده و زمان طراحی آن را افزایش می‌دهد.

هم‌چنین استفاده از این روش می‌تواند هزینه خرید مصالح ساختمانی را پیش‌بینی کند؛ بنابراین می‌توان دریافت که استفاده از این روش در ساختمان‌سازی‌های مختلف لازم و ضروری است که شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدل‌سازی اطلاعات و نحوه استفاده از نرم‌افزارهای آن با گروه رویش صحبت نمایید.

مقالات مرتبط