تخته قالب بندی چیست؟ دیگر مانند گذشته خانه‌ها کوچک و به صورت ویلایی ساخته نمی‌شوند. این روزها، به‌دلیل افزایش جمعیت، پروژه‌های ساختمانی به‌شدت افزایش یافته و برای ساخت و ساز روش‌های جدیدی مانند بتن‌ریزی به کار می‌روند.

بتن‌ریزی برای ساختمان‌های بلند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و باید این کار با نهایت دقت انجام شود. انتخاب انواع قالب بندی از ضروری‌ترین کارهای بتن‌ریزی بوده و برای انجام آن باید تخته مخصوصی را به کار برد. وجود این تخته باعث شده تا بتن هنگام خشک‌کردن، درست سفت شده و تغییر حالت ندهد.

اگر شما هم می‌خواهید در مورد این تخته مخصوص برای قالب بندی بتن در ساختمان اطلاعات بیشتری به دست آورید، ادامه این مقاله با گروه رویش را از دست ندهید.

تخته قالب‌ بندی چیست؟

این تخته در واقع نوعی سازه بوده که برای نگهداری از بتن تا زمان خشک‌شدن آن در یک جا مورداستفاده قرار می‌گیرد.

قالب‌ها شامل دو دسته موقت و دائمی هستند. قالب موقت همانطور که از نامش پیداست؛ حالت موقتی داشته و پس از خشک‌شدن مصالح در آن، تحته چندلایی یا همان قالب موقت برداشته می‌شود. قالب دائمی نیز، با توجه به نام خود دائمی بوده و از جای خود برداشته نشده و به‌عنوان بخشی از سازه در ساختمان باقی می‌ماند.

کاربرد تخته قالب بندی

تخته قالب‌بندی کجا کاربرد دارد؟ از مهمترین کاربردهای تخته قالب بندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قالب‌ بندی ستون‌های ساختمان | تخته قالب بندی چیست

ستون از مهم‌ترین قسمت‌های یک ساختمان بوده که نقش مهمی در توازن وزن و دوام و استحکام ساختمان دارد. درواقع، حتی شکل ستون هم اهمیت داشته و با توجه به این موضوع، برای حفظ شکل آن، روش قالب‌بندی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

قالب‌ بندی سقف ساختمان

اگر به سقف ساختمان‌های در حال ساخت نگاه کنید، تخته‌های قالب‌بندی را در این قسمت نیز مشاهده خواهید کرد. این نوع از تخته برای ایجاد شکل در بتن‌های ساختمان به کار می‌روند.
با توجه به این که شکل دادن سقف ساختمان بسیار دشوار بوده، حتماً برای آن باید  تخته قالب‌بندی مورداستفاده قرار گیرد. در واقع، استفاده از این تخته به خشک‌شدن مصالح ساختمان به درستی و به حالت یک دست کمک زیادی می‌کند.

قالب‌ بندی پی ساختمان

پی ساختمان از مهمترین قسمت‌های آن بوده که در حفظ استحکام و دوام ساختمان نقش مهمی ایفا می‌کند؛ به همین دلیل، پی‌ریزی ساختمان باید به‌درستی و با نهایت دقت صورت گیرد. برای انجام این کار به صورت درست باید از تخته قالب بندی استفاده کرد.

 مزایای استفاده از تخته قالب‌ بندی چیست؟

در ادامه با مهمترین مزایای تخته قالب بندی آشنا می‌شوید.

  • مراحل تولید این نوع از قالب‌بندی بسیار راحت انجام می‌شود
  • وزن آن بسیار کم بوده و هنگام کار با آن افراد به‌دلیل وزن سنگین دچار مشکل نخواهند شد
  • برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی کوچک، قیمت آن بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است
  • نصب آن در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد
  • به‌دلیل کیفیت بالا، عمر آن طولانی بوده و دارای مقاومت بالایی است

آشنایی با ابعاد تخته قالب‌ بندی

تولید این تخته در طرح‌های متفاوت و با توجه به نیاز کارفرما صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل، محبوبیت زیادی بین افراد دارد. شما عزیزان می‌توانید با توجه به نیاز خود در پروژه‌های ساختمانی، ابعاد موردنظر برای تخته را سفارش داده تا برای شما آماده کنند.

بهترین زمان برداشتن تخته قالب‌ بندی چه زمانی است؟

همیشه این نکته مهم را به خاطر بسپارید که تخته‌ها باید در زمان مناسب برداشته شوند؛ زیرا در غیر این صورت، بتن حالت موردنظر را نگرفته و طرح آن به هم خواهد ریخت. زمانی که متوجه شدید که بتن قادر به تحمل وزن شما است؛ تخته‌های مخصوص قالب‌بندی را باید بردارید.

در نهایت 2 تا 4 هفته بعد از بتن‌ریزی، بهترین زمان برای برداشتن تخته‌ها است. البته باید این نکته مهم را در نظر بگیرید که در هوای سرد و مرطوب، بتن دیرتر خشک شده و با توجه به این موضوع، برای برداشتن قالب‌ها باید زمان بیشتری صبر کنید. درواقع، پس از ایجاد شکل هندسی برای سقف یا ستون، ابتدا باید مطمئن شوید که بتن‌های اطراف آن سفت شده و سپس اقدام به برداشتن قالب کنید.

نحوه استفاده از تخته قالب بندی بتن چگونه است؟

نحوه استفاده از تخته قالب بندی بتن چگونه است؟ 

همان‌گونه که پیش‌تر ذکر شد، تخته قالب‌بندی به عنوان یک ابزار مهم در ساختمان‌های بتنی به کار می‌رود. برای استفاده از تخته قالب‌بندی، لازم است به نکات زیر توجه کنید.

  • استفاده از روغن پوشش‌دهنده: از آنجا که تخته قالب‌بندی مستقیماً با بتن در تماس است و آب بتن ممکن است در آن جذب شود، این تماس می‌تواند به فساد آن منجر شود. به منظور جلوگیری از این مشکل، در استفاده از تخته پلی‌وود، قبل از استفاده باید سطح آن را با یک روغن خاص پوشش داد. این اقدام از واکنش مستقیم بین بتن و تخته جلوگیری می‌کند.
  • میخ کوبیدن: در فرآیند استفاده از تخته قالب‌بندی و در زمان انجام عملیات ریزی بتن، میخ‌های زیادی بر روی آن کوبیده می‌شود. این کار نشان‌دهنده کیفیت بالا یا پایین تخته قالب‌بندی است. تخته قالب‌بندی روسی به عنوان یکی از گزینه‌های با کیفیت و در دسترس در ایران محسوب می‌شود که می‌توانید با قیمت مناسب، آن را خریداری کنید.

قیمت تخته قالب‌ بندی

تخته‌های تولید شده توسط گروه رویش، قیمت بسیار مناسبی داشته و مقرون به صرف هستند؛ به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌های بزرگ برای قالب‌بندی از آن‌ها استفاده می‌کنند. از مهمترین عوامل مؤثر در قیمت تخته، نوع تخته به‌شمار می‌رود؛ بنابراین این تخته‌ها قیمت متفاوتی داشته و هر شرکت پیمانکاری با توجه به بودجه خود، مدل موردنظر را خریداری می‌کند.

خلاصه

تخته قالب بندی چیست؟ این روزها برای ساخت ساختمان‌های کوچک و بزرگ و انجام پروژه‌های مختلف ساختمان‌سازی از تخته قالب بندی استفاده می‌شود. درواقع، این تخته به خشک‌شدن و شکل‌پذیری بتن کمک زیادی می‌کند. برای استفاده از این قالب باید اقدام به مشخص‌کردن محل دقیق بتن‌ریزی کنید. پس از این مرحله نوبت به نصب تخته می‌رسد.

همیشه تخته‌های با کیفیت و مقاوم را خریداری کنید؛ زیرا این تخته‌ها، به‌دلیل مقاومت بالای خود، مانع از نشت دوغاب خواهند شد. در پایان با توجه به نوع قالب که موقت یا دائمی بوده، تخته‌ها برداشته شده و یا در همان محل باقی می‌مانند. امیدواریم با خواندن این مقاله از گروه رویش اطلاعات کافی درباره این که قالب بندی چیست را به دست آورید.

مطالب مرتبط