افراد زیادی به دنبال جواب این هستند که ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی؟ برای بررسی این موضوع شما باید تفاوت‌های اسکلت بتنی و فلزی را بررسی کنید و آن‌ها را از نظر هزینه ساخت، سرعت عمل اجرا و غیره با هم مقایسه کنید. برای بررسی تخصصی این موضوع روی پروژه ساختمانی خود می‌توانید با مشاوران گروه رویش نیز صحبت کنید تا آن‌ها نظرات خود را برای شما اعلام کنند.

مقایسه اسکلت بتنی و فلزیساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی

همان طور که می‌دانید آب و هواهای مختلف در کشور می‌توانند روی انتخاب شما موثر باشند؛ زیرا در برخی از نقاط کشور بارندگی زیادی وجود دارد که در عمر و دوام ساختمان‌ها موثر هستند. به همین دلیل برای این که شما به جواب سوال ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی برسید باید ابتدا این دو اسکلت را از نظر معیارها با هم مقایسه کنید.

 1. اکثر موادی که در اسکلت فلزی استفاده می‌شوند، فلز و فولاد هستند. در حالی که در اسکلت‌های بتنی از بتن استفاده می‌کنند که این بتن‌ها به میلگردها فولادی مسلح می‌شوند.
 2. سطح مقطع اسکلت‌های فلزی کوچک و سطح مقطع اسکلت‌های بتنی بزرگ است.
 3. سازه‌های فلزی وقتی در شرایط خاص محیطی قرار می‌گیرند، احتمال زنگ زدن آن‌ها وجود دارد و دوام آن‌ها در مدت زمان طولانی کم است. در حالی که دوام سازه‌های بتنی زیاد است و کمتر تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار می‌گیرند.
 4. مقاومت اسکلت‌های فلزی در برابر زلزله بیشتر از سازه‌های بتنی است؛ بنابراین می‌توانید به راحتی دریابید که در برابر زلزله ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی.
 5. یکی از تفاوت‌های اسکلت فلزی یا بتنی، ظرفیت باربری آن‌ها است. در این خصوص ظرفیت باربری اسکلت‌های فلزی بیشتر از اسکلت‌های بتنی است.
 6. وزن ساختمان‌های فلزی به صورت کلی ۶۰ درصد کمتر از ساختمان‌های بتنی است. در نتیجه می‌توان دریافت که ساختمان‌های فلزی بسیار سبک‌تر از ساختمان‌های بتنی هستند.
 7. در ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی شما به فونداسیون خیلی قوی با وزن بالا نیاز ندارید؛ زیرا وزن ساختمان بسیار کم است. در حالی که در ساختمان‌های بتنی برای حمل بارهای مرده سازه باید فونداسیون بسیار قوی و سنگینی داشته باشید.
 8. مقاومت کششی ساختمان‌های فلزی نسبت به ساختمان‌های بتنی بیشتر است.
 9. در اسکلت‌های فولادی تمام قسمت‌های مختلف اسکلت قبلا در کارخانه تولید شده‌اند. برای همین شما به نیروی انسانی کمتری نیاز دارید. در حالی که در ساختمان‌های بتنی شما باید از نیروی انسانی زیادی جهت تولید المان‌های تیر و ستون استفاده کنید؛ زیرا این المان‌ها در محل ساختمان‌سازی تولید می‌شوند.
 10. در ساخت ساختمان‌های فولادی شما نیاز به مهارت و تخصص دارید؛ زیرا اتصالات المان‌ها در آن‌ها با حساسیت بالایی اجرا می‌شوند. در حالی که ساخت اسکلت‌های بتنی آسان هستند.
 11. یکی از فاکتورهایی که می‌تواند روی جواب سوال ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی موثر باشد، هزینه ساخت ساختمان است. در این خصوص باید بیان کرد که هزینه ساخت سازه‌های فولادی نسبت به سازه‌های بتنی زیاد است. لذا اگر شما به دنبال ساخت انواع سازه‌های فضاکار یا معمولی باشید می‌توانید از سازه‌های بتنی استفاده کنید. معمولا هزینه ساخت و ساز در ساختمان‌های فلزی نسبت به ساختمان‌های بتنی حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد زیاد است.
 12. یکی از مزیت‌های ساختمان‌های فلزی نسبت به ساختمان‌های فولادی، سرعت عمل آن‌ها است؛ زیرا در ساختمان‌های فلزی قطعات، قبلا در کارخانه تولید شده‌اند. در حالی که شما برای ساخت ساختمان‌های بتنی نیاز به زمان بیشتری دارید.
 13. کنترل کیفی در ساختمان‌های فلزی با توجه به پیش ساخته بودن قطعات بسیار آسان است. در حالی که در ساختمان‌های بتنی شما باید دائم ساختمان خود را کنترل کنید و آن‌ها را از نظر کیفیت و مراقب‌های ویژه پیگیری نمایید.
 14. میزان مقاومت ساختمان‌های فولادی در برابر حرارت بسیار بالا است. در حالی که استقامت آن‌ها در برابر آتش‌سوزی نسبت به ساختمان‌های بتنی کمتر است.
 15. شما می‌توانید از اسکلت‌های فولادی بعد از تخریب ساختمان‌ها مجدد استفاده نمایید. در حالی که بتن‌های تخریب شده هیچ گونه ارزش مادی ندارند. تنها شما می‌توانید قطعات فلزی مانند میلگرد را برای فروش عرضه نمایید.
 16. امکان خوردگی اسکلت‌های فلزی نسبت به اسکلت‌های بتنی بسیار زیاد است.
 17. شما می‌توانید اسکلت‌های فلزی را به راحتی تعمیر کرده و از آن‌ها نگه‌داری کنید. لذا هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان‌های فلزی نسبت به ساختمان‌های بتنی بسیار کم است.

ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی+سایر فاکتورها

ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی

هر چند که در بالا فاکتورهای زیادی را در مورد بررسی جواب ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی مقایسه کردیم؛ اما شما باید معیارهای دیگری را نیز در نظر بگیرید.

موقعیت جغرافیایی ساختمان

یکی از فاکتورهای مهم در بررسی جواب سوال ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی، موقعیت جغرافیایی ساختمان است. استفاده از ساختمان‌های بتنی در شهرهای ساحلی به دلیل این که رطوبت هوا بسیار بالا است، مقاومت بالایی دارند. لذا استفاده از آن‌ها توصیه می‌شوند. در حالی که میزان خوردگی ساختمان‌های فلزی همان طور که در بالا اشاره کردیم در هوای مرطوب بسیار بالا است.

تاثیر اکیپ اجرایی ساختمان

شما به هنگام مقایسه ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی به اکیپ‌های اجرایی خود نیز توجه کنید. به عنوان مثال در برخی از شهرهای کشور مانند مشهد پیمانکارهای ساختمان‌های فلزی زیاد هستند؛ بنابراین شما بهتر است از سازه‌های فلزی استفاده کنید. در حالی که در اکثر شهرهای کشور پیمانکاران ساختمان‌های بتنی زیاد به چشم می‌خورند.

معماری ساختمان

در مراحل کامل ساخت ساختمان بتنی یا فلزی شما باید به معماری آن‌ها نیز دقت کنید. در این خصوص برخی از افراد فکر می‌کنند که در سازه‌های بتنی به دلیل حجیم بودن ساختمان امکان معماری آن‌ها به صورت دلخواه وجود ندارد. در حالی که شما با ایجاد دهانه‌های بلندتر می‌توانید از تعداد ستون‌های کمتری استفاده کنید.

دسترسی به مصالح ساختمانی

یکی از معیارهایی که در بررسی ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی، میزان دسترسی به مصالح ساختمانی است. به عنوان مثال در ساختمان‌های فلزی شما باید اسکلت‌های ساختمان خود را از کارخانه‌های فولادی تهیه کنید. این در حالی است که کارخانه‌های تولید کننده اسکلت ساختمان‌های فلزی در کشور بسیار کم هستند. ولی شما مصالح ساختمانی بتنی را خیلی راحت می‌توانید تهیه کنید.

امکان شکل‌پذیری سازه

یکی از فاکتورهای مهم دیگر در بررسی ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی این است که در سازه‌های بتنی شما می‌توانید طراحی‌های خاصی را انجام دهید. در واقع شکل‌پذیری ساختمان‌های بتنی بسیار ساده و راحت‌تر از ساختمان‌های فلزی است. شما برای ایجاد هر گونه تغییرات در اسکلت‌های فلزی باید آن را مجددا به کارخانه ارجاع دهید؛ اما در ساختمان‌های بتنی می‌توانید به راحتی با تخریب قسمتی از بتن و ساختمان آن‌ها را به دلخواه خود تغییر دهید.

امکان تغییر نقشه ساختمان

در ساختمان‌های فلزی بعد از آن که شما نقشه کلی ساختمان را طراحی کردید می‌توانید به هنگام ساخت و ساز تغییراتی را روی آن اعمال کنید. در حالی که در بخش ساختمان‌های فلزی امکان ایجاد تغییرات نیاز به هزینه و زمان بیشتری دارد.

خلاصه

به دلیل اهمیت و کاربرد اسکلت ساختمان‌ها در بر اساس مقاومت و استحکام آن‌ها افراد زیادی به دنبال این هستند که ساختمان با اسکلت بتنی بهتر است یا اسکلت فلزی. در این خصوص شما باید فاکتورهای زیادی را مانند کیفیت اجرایی، مصالح ساختمانی، کنترل کیفی، هزینه ساخت و ساز و غیره را در نظر بگیرید. به طوری که با بررسی آن‌ها می‌توانید تصمیم نهایی را اخذ نمایید. البته در این خصوص می‌توانید از تجربه و دانش مهندسان خبره گروه رویش نیز استفاده نمایید تا آن‌ها بهترین انتخاب را برای شما پیشنهاد دهند.

مقالات مرتبط

کارخانه اسکلت فولادی

تاپ دان

روش‌های پایدارسازی گود

گودبرداری به‌ روش مهار متقابل