یکی از سنتی‌ترین روش‌های انواع قالب بندی، استفاده از قالب‌ چوبی بوده که از موادی همچون چوب یا تخته سه‌لایی ساخته می‌شود. هرچند که تولید آن نسبت به روش‌های دیگر آسان است، اما به‌دلیل عمر کوتاه آن، به‌ویژه در پروژه‌های بزرگ، بسته به نظر پیمانکاران و مهندسان ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد. این روزها، هنوز از قالب‌های چوبی در مناطقی با هزینه نیروی کار کم یا در مواقعی که نیاز به قالب‌های بسیار انعطاف‌پذیر است، استفاده می‌کنند. اگر شما هم می‌خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست آورید، ادامه این مقاله با گروه رویش را از دست ندهید.

قالب چوبی چیست؟

قالب‌بندی چوبی، مانند قالب‌بندی آجری تنها برای یک پروژه استفاده نشده و می‌توان یک قالب چوبی را برای چندین پروژه مورد استفاده قرار داد. یکی از ویژگی‌های این نوع قالب‌بندی، حمل و نقل آسان و وزن سبک آن است. در این فرایند، از چوب درختان سوزنی نظیر کاج و سرو و همچنین از درختان پهن برگ همچون چنار، بلوط و صنوبر استفاده می‌شود. با این حال، به طور کلی، به‌دلیل مقاومت بیشتر در برابر رطوبت، اغلب چوب درختان سوزنی را برای ساخت قالب‌ها به‌ویژه برای قالب‌بندی ستون که به مقاومت بالای قالب‌ها نیاز دارد، به کار می‌برند.

مزایا و معایب قالب بندی چوبی

مزایا و معایب قالب بندی چوبی

در ادامه به مزایا و معایب قالب‌ چوبی میپردازیم.

مزایا قالب بندی چوبی

 1. وزن سبک مواد
 2. دارای قیمت اقتصادی و به‌صرفه
 3. مناسب برای پروژه‌های کوچک
 4. سهولت در اجرا و نصب اتصالات
 5. سرعت اجرا
 6. کاهش کل هزینه‌های پروژه

وزن سبک مواد

قالب‌های چوبی به‌دلیل وزن سبک مواد مورد استفاده در مقایسه با قالب‌های فلزی، بار اضافی به ساختمان اعمال نمی‌کنند. درواقع، به‌دلیل وزن سبک حمل و نقل آن‌ها بسیار راحت‌تر است.

دارای قیمت اقتصادی و به‌صرفه

از دیدگاه اقتصادی، قالب‌های چوبی به‌دلیل استفاده از مواد اولیه ارزان و همچنین ساخت و نصب آسان، هزینه کمتری نسبت به قالب‌های فلزی دارند و به همین دلیل، برای آن‌ها باید هزینه کمتری پرداخت شود.

مناسب برای پروژه‌های کوچک

برای بسیاری از پروژه‌های کوچک ساختمان‌سازی هزینه زیادی در نظر گرفته نشده است. به‌همین دلیل در پروژه‌های کوچک، قالب‌های چوبی به عنوان گزینه‌ای مقرون به صرفه مورداستفاده قرار می‌گیرند.

سهولت در اجرا و نصب اتصالات

نصب و اجرای اتصالات قالب‌های چوبی به‌دلیل سهولت در کار، سرعت و کارایی بالاتری را نسبت به قالب‌های فلزی در کارهای ساختمانی  فراهم می‌کند.

سرعت اجرا

به‌دلیل وزن سبک قالب‌های چوبی، سرعت اجرا در پروژه‌های کوچک بیشتر شده که این موضوع به تسریع فرایند ساخت و ساز کمک زیادی می‌کند.

کاهش کل هزینه‌های پروژه

استفاده از قالب‌های چوبی نه تنها هزینه‌های ساخت و نصب را کاهش می‌دهد بلکه هزینه کل پروژه را نیز به طور کلان کاهش خواهد داد. به طور کلی، قالب بندی چوبی به‌دلیل مزایایی که دارد؛ به‌عنوان یک گزینه مقرون به صرفه در پروژه‌های مختلف معماری و ساختمانی محسوب می‌شود.

آشنایی با معایب قالب‌ چوبی

مهمترین معایب استفاده از قالب‌بندی چوبی عبارتند از:

 • عمر کوتاه: یکی از مشکلات اصلی قالب‌های چوبی، عمر نسبتاً کوتاه آن‌ها است؛ به همین دلیل، این قالب‌ها نیاز به تعویض مداوم دارند.
 • نامناسب برای پروژه‌های بزرگ: در پروژه‌های بزرگ، استفاده از قالب‌ چوبی به‌دلیل زمان‌بر بودن آن‌ها، ممکن است زیاد مناسب به نظر نرسد.
 • محدودیت در تعداد استفاده‌: معمولاً این نوع از قالب بیشتر از 10 بار مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.
 • نیاز به دقت بیشتر در بتن‌ریزی: برای جلوگیری از آسیب دیدگی لبه‌های قالب‌های چوبی، نیاز به دقت بالا در فرایند بتن‌ریزی و اتخاذ اقدامات احتیاطی ویژه وجود دارد.
 • مقاومت کم در برابر رطوبت: قالب‌های چوبی دارای مقاومت کمی در برابر رطوبت هستند و آسیب می‌بینند.

چهار کاربرد قالب بندی چوبی بتن

استفاده از قالب چوبی در چهار کاربرد اصلی در ساخت و سازها شامل موارد زیر است:

 • فونداسیون: قالب چوبی برای ساخت فونداسیون‌ها به کار می‌رود. اغلب از تخته‌های چوبی با پهنای ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر و ضخامت بین5 /2 تا ۳ سانتیمتر برای این منظور استفاده می‌شود. این تخته‌ها معمولاً به طول حداکثر ۶ متر تولیدشده و عرض‌های متداول آن‌ها حدود ۱۰، ۱۵ و ۲۰ سانتیمتر است.
 • تیر: قالب بندی چوبی در ساخت تیرها نیز به کار می‌رود. این قالب‌ها از تخته‌های چوبی با ابعاد مشابه برای استفاده در فونداسیون‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • سقف: در ساخت سقف نیز از قالب بندی چوبی استفاده می‌شود. این قالب‌ها به منظور شکل‌دهی به سقف و ساختارهای مرتبط با آن استفاده می‌گردند.
 • ستون: قالب بندی چوبی در ساخت ستون‌ها و برای شکل‌دهی به ستون‌های ساختمانی به کار می‌رود.

قیمت قالب چوبی

قیمت قالب بندی چوبی، معمولاً به ویژگی‌ها و جزئیات تولید آن بستگی دارد. از جمله عوامل مؤثر در تعیین قیمت این قالب‌ها، جنس چوب مورد استفاده و هزینه‌های مرتبط با تولید آن‌ها است. استفاده از چوب‌های باکیفیت‌تر به طور معمول می‌تواند قیمت را افزایش دهد، زیرا کیفیت نهایی قالب افزایش خواهد یافت.

مهم‌ترین نکات درباره قالب چوبی چیست؟

 • این نوع از قالب باید قبل از بتن‌ریزی با استفاده از روغن در برابر رطوبت مقاوم شوند. روغنی باید مورداستفاده قرار گیرد که واکنش بین بتن و چوب ایجاد نکند.
 • در هنگام ساخت قالب، سطح داخلی آن‌ها باید به صورت صاف و یک دست ساخته شوند.
 • اتصالات این نوع از قالب بتن ریزی باید محکم بوده تا نشتی بتن به حدکمترین مقدار ممکن برسد.
 • حمل، نصب و باز کردن قالب باید به‌راحتی انجام شود.
 • ضخامت و استقامت قالب باید به حدی بوده که قادر به تحمل فشار بتن شود و نشکند.
 • شرایط نگهداری این نوع از قالب به نحوی بوده که عوامل آسیب‌رسان محیطی به ان آسیب نزند. همچنین قالب را نباید در تماس مستقیم با خاک گذاشت.

خلاصه

قالب چوبی یکی از انواع قالب بوده که در مراحل ساخت ساختمان و ساخت و ساز برای پروژه‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌کیرد. این نوع از قالب مزایا و معایبی داشته که در این مقاله به‌طور کامل توضیح داده شدند. این قالب وزن بسیار کمی داشته و سبک است؛ به همین دلیل، حمل آن در پروژه‌های ساختمانی بسیار آسان انجام می‌شود.

به‌دلیل ماهیت چوب، این نوع از قالب در برابر رطوبت و باران آسیب‌پذیر بوده و عمر نسبتاً کمتری دارد. البته قیمت قالب چوبی بسیار مقرون به صرف بوده و با توجه به این موضوع بسیاری از شرکت‌ها این نوع از قالب را برای پروژه‌های خود بیشتر ترجیح می‌دهند. امیدواریم با خواندن این مقاله از گروه رویش اطلاعات لازم درباره قالب‌های چوبی را به دست آورید.

مطالب مرتبط