ممکن است شما به هنگام خرید آرماتور با اصطلاحات زیادی مواجه شوید که معنی آن‌ها را نمی‌دانید یا این که تفاوت آن‌ها را با یکدیگر نمی‌توانید تشخیص دهید. در این موقع لازم است شما با مفهوم آرماتور چیست و انواع اصطلاحات آرماتور آشنایی داشته باشید تا بتوانید به هنگام خرید از گروه رویش سفارش خود را به صورت صریح اعلام نمایید.

انواع اصطلاحات آرماتورها کدام هستند؟

بسیاری از افراد فرق بین آرماتور با میلگرد را نمی‌دانند و برای همین آن‌ها را به جای هم استفاده می‌کنند. آرماتورها همان میلگردهای تغییر شکل یافته هستند که شما می‌توانید نمونه‌های زیادی از آن را در تمام مراحل ساخت ساختمان مشاهده کنید. میلگردها به شکل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و شما می‌توانید آن‌ها را اعضای بتنی مسلح استفاده کنید. در حال حاضر در بتن‌های آرمه دو نوع میلگرد استفاده می‌شوند که آن‌ها را برای شما معرفی خواهیم کرد.

هر میلگردی که در راستای طولی ساختمان به عنوان تیر یا ستون مورد استفاده قرار بگیرد، میلگرد طولی نام دارد و هر میلگردی که در عرض میلگردهای طولی مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان میلگردهای عرضی شناخته می‌شوند. این دو میلگرد از مهم‌ترین انواع اجزای ساختمان‌سازی هستند که به هنگام ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرند. میلگردهای عرضی به منظور جبران مقاومت کششی پایین در بتن ایجاد می‌شوند و به همین دلیل می‌توانند استحکام ساختمان و مقاوم‌سازی ساختمان را افزایش دهند. البته شما به غیر از موارد بالا ممکن است به هنگام خرید میلگردها و آرماتورها با انواع اصطلاحات آرماتور روبرو شوید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

میلگرد راستا یا سیتکا

یکی از اصطلاحات آرماتورها، میلگرد راستا یا سیتکا است که از آن برای افزایش مقاومت کششی و فشاری بتن استفاده می‌کنند.

خاموت

خاموت‌ها همان میلگردهای فولادی هستند که به صورت تنگ بسته یا تنگ باز در سازه‌های بتن آرمه استفاده می‌شوند. معمولا آن‌ها در تیرها و ستون‌های سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند و از بیرون‌زدگی آرماتورهای طولی در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. خاموت‌ها می‌تواند نیروی کمانش و برشی سازه را کاهش داده و از گسترش ترک زدگی در آن‌ها جلوگیری کنند. در آیین‌نامه ساختمان‌سازی نیز از خاموت‌ها با نام‌های دیگری مانند فولاد برشی قایم، فولاد جان یا فولاد عرضی یاد می‌شوند.

سنجاقی

از این قطعه برای افزایش مقاومت برشی خاموت‌ها و اتصال کامل میان میلگردهای طولی استفاده می‌کنند.

خرک

از خرک‌ها زمانی در ساختمان‌سازی استفاده می‌کنند که قصد دارند دو شبکه متوالی افقی با فاصله معین را در داخل قالب قرار دهند. در واقع آن‌ها بیشتر در بتن‌ریزی‌های کف و فونداسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 رکابی

یکی از انواع اصطلاحات آرماتوربندی، رکابی است از آن برای نگه‌داشتن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن‌ریزی دیوارها، دال‌ها یا بین دو سفره آرماتور (شبکه مش بندی)  در امتداد آن‌ها استفاده می‌شوند.

اوتکا

اگر شما به هنگام خرید و فروش آرماتور و میلگرد از گروه رویش با اصلاح اوتکا مواجه شدید بدانید که اوتکا برای تحمل لتنگر‌های منفی  در تکیه‌گاه‌های تیر استفاده می‌شوند. آن‌ها برای تحمل نیروهای برشی بسیار مناسب هستند.

رامکا

یکی از انواع اصطلاحات آرماتور، رامکا است. این میلگردها در پایین‌ترین نقطه ستون قرار می‌گیرند که محل قرارگیری قالب را معین می‌کنند. آن‌ها قادر هستند قالب‌ها را در جای خود ثابت کرده و از حرکت آن‌ها جلوگیری ‌نمایند. شما می‌توانید میلگردهای رامکا را به وسیله سیم آرماتور یا جوشکاری به میلگردهای طولی یا خاموت‌ها متصل کنید.

گرید میلگرد

یکی از انواع اصلاحات آرماتورها گرید میلگرد است که به معنای درجه سختی، قدرت و استحکام آن‌ها به شمار می‌آید. گرید در واقع همان سیستم نمره دهی در آموزش و پرورش است که در آن به میلگردها از نظر سختی، قدرت و استحکام نمره می‌دهند. هر چه نمره و گرید یک میلگرد زیاد باشد آن میلگرد از نظر استحکام بسیار قوی خواهد بود.

اندازه‌ یا سایز میلگرد

میلگردها می‌توانند از نظر قواره نازک یا ضخیم باشند که آن‌ها را برحسب اینچ یا میلی‌متر اندازه‌گیری می‌کنند. این اندازه‌گیری‌ها تاثیر زیادی در قیمت میلگرد دارد. معمولا مقیاس میلگردها برحسب یک هشتنم (1/8) در نظر گرفته می‌شوند. لذا شما بر اساس آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که قواره میلگرد شما چند است.

مقاومت در برابر خوردگی

یکی از انواع اصطلاحات آرماتوربندی میزان مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی است. همان طور که می‌دانید آهن و فولادها در برابر آب، هوا و مواد شیمیایی زنگ می‌زنند و برای همین لازم است این آهن‌آلات در برابر این عوامل مخرب مقاوم شوند.

پوشش‌ها و روکش‌ها

کارخانه‌ها و تولیدکنندگان میلگرد برای محافظت آن‌ها در برابر زنگ‌زدگی از روکش‌ها و پوشش‌های مختلی (مثل پوشش اپوکسی یا گالوانیزه) استفاده می‌کنند.

نحوه بستن میلگردها چگونه است؟

نحوه بستن میلگردها

قانون مقاوم‌سازی ساختمان بیان می‌کند که شما باید قبل از بتن‌ریزی، میلگردهای فولادی را بر اساس طرح و محاسبه به یکدیگر متصل کنید تا به صورت یکپارچه در کنار هم قرار بگیرند و جابجا نشوند. در غیر این صورت آن‌ها به هنگام بتن‌ریزی جابجا خواهند شد و از خودگیری بتن جلوگیری خواهند کرد. بستن میلگردها به عوامل زیادی بستگی دارد و شما بر اساس آن‌ها باید میلگردها را به هم ببندید. وضعیت کارگاه و نوع قطعه از جمله عوامل مؤثر در نحوه بستن میلگردها به هم هستند. البته زمان و موقعیت قرارگیری شما نیز روی آن‌ها مؤثر هستند. البته نظر مهندسان ساختمان نیز در این مورد بسیار مهم است تا آن‌ها نحوه بستن میلگردها را بر اساس استحکام و کارایی ساختمان‌ها تعیین کنند.

در برخی مواقع قسمتی از میلگردها یا تمام آن‌ها در خارج قالب بسته می‌شوند و یک شبکه تشکیل می‌دهند. بعد از آن این میلگردها در داخل قالب قرار داده می‌شوند. به این شبکه، شبکه کف فونداسیون منفرد می‌گویند. در برخی مواقع نیز میلگردها در قالب به هم بسته می‌شوند که شما می‌توانید در میلگردهای سقفی بتنی آن‌ها را مشاهده کنید.

برای بتن این میلگردها به هم از مفتول‌های نرم با قطر 1.5 تا 2 میلی‌متر استفاده می‌کنند که به فرایند آن‌ها پره زدن می‌گویند. برای بستن میلگردها گره‌های مختلفی وجود دارند که در ادامه به چند مورد از متداول‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

گره ساده (لغزان)

گره ساده یکی از متداول‌ترین روش‌های بستن دو میلگرد به هم است که شما می‌توانید میلگردهای اصلی و فرعی را به هم متصل کنید. استفاده از این روش گره زدن می‌تواند در شبکه‌های افقی مانند سقف و فونداسیون سرعت عمل شما را افزایش دهد.

گره صلیبی

زمانی که قطر میلگردهای شما خیلی زیاد باشد در این صورت از گره صلیبی استفاده می‌کنند. معمولا در آن‌ها تعداد نقاط اتصال بسیار کم است. استفاده از این روش گره زدن می‌تواند اتصال‌ میلگردها را محکم کند.

گره پشت گردنی

برای ایجاد یک اتصال محکم میان میلگردها به خاموت‌ها در گوشه‌های ستون‌ و تیر از این روش گره‌زنی استفاده می‌کنند.

گره اصطکاکی

از گره اصطکاکی در میان میلگردها در شبکه‌ها و صفحات قائم (شبکه‌های دیوارهای بتنی) استفاده می‌کنند. این گره‌ها از لغزش میلگردهای افقی جلوگیری می‌کنند. برای همین می‌توانند گزینه خوبی برای استحکام سازی ساختمان شما باشند.

خلاصه

در صنایع ساختمان‌سازی از آرماتور و میلگرد استفاده می‌کنند که شما باید به اصطلاحات آن‌ها مطلع شوید. اطلاع در مورد انواع اصطلاحات آرماتور به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید به هنگام خرید و فروش میلگردها و آرماتورها به کیفیت و جنس آن‌ها پی ببرید. همچنین می‌توانید متوجه شوید که کدام میلگردها برای پروژه ساختمان‌سازی شما مناسب هستند. هر چند که در بالا انواع اصطلاحات آرماتورها را برای شما بیان کردیم. حال اگر به هنگام خرید میلگردها هر گونه سوالی داشته باشید می‌توانید با گروه رویش صحبت کنید تا آن‌ها بهترین میلگرد را برای شما پیشنهاد دهند.

برای ارتباط با کارشناسان و مهندسان گروه رویش با شماره 09122527317 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط