سقف کامپوزیت یکی از سقف‌های جدیدی است که در سال‌های اخیر توانسته است طرفداران زیادی را پیدا کند. این سقف‌ها نسبت به سقف‌های دیگر مزایای زیادی دارند. به همین دلیل افراد مختلف با آشنایی در مورد سقف کامپوزیت و مزایای استفاده از آن به این نوع سقف‌ها علاقه‌مند ‌شدند. حال اگر شما نیز می‌خواهید برای ساختمان جدید خود یک سقف با کیفیت و ارزان قیمت انتخاب کنید از سقف کامپوزیت و مزایای استفاده از آن آشنا شوید که گروه رویش می‌تواند به شما کمک کند.

منظور از سقف کامپوزیت در ساختمان‌سازی چیست؟سقف کامپوزیت

سقف کامپوزیت یکی از سقف‌هایی است که با پروفیل فولادی و بتن تشکیل می‌شود که به آن سقف مرکب یا سقف مختلط نیز می‌گویند. این سقف‌ها برای اسکلت‌های فلزی مناسب هستند و شما می‌توانید از آن به عنوان سقف و کف ساختمان‌های بزرگ استفاده کنید. این سقف‌ها سرعت اجرایی بالایی دارند و وزن سازه را کاهش می‌دهند. این نوع سقف‌ها ایمنی کافی برای ساخت و ساز دارند و کارشناسان برای آن‌ها مزیت‌های دیگری نیز می‌شناسند.

برای ارتباط با مهندسان گروه رویش می‌توانید با شماره 09122527317 تماس بگیرید. 

سقف کامپوزیت و مزایای استفاده از آن چیست؟

شما برای این که بدانید سقف کامپوزیت و مزایای استفاده از آن چیست باید به نکاتی که در این مورد دقت فرمایید.

 1. اجرای سقف‌های کامپوزیت بسیار آسان است.
 2. سرعت اجرای سقف‌های کامپوزیت مناسب است.
 3. وزن سقف‌های کامپوزیت نسبت به سقف‌های دیگر همچون سقف‌های تیرچه‌بلوک بسیار پایین است.
 4. یکی از نکاتی که در سقف کامپوزیت و مزایای استفاده از آن باید بیان کنیم این است که عملکرد ترکیبی سقف‌های کامپوزیت با بتن باعث شده که سایز تیرهای سقف کاهش یابد.
 5. دیافراگم صلب در سقف کامپوزیت منجر به عملکرد منسجم و یکپارچه آن می‌شود.
 6. در سقف کامپوزیت شما به شمع بندی نیاز ندارید.
 7. از عمده مزایای سقف کامپوزیت می‌توان به کاهش مصرف بتن و صرفه‌جویی در هزینه‌ها اشاره کرد.
 8. در سقف کامپوزیت شما می‌توانید بین سقف و اسکلت یکپارچگی ایجاد کنید.
 9. مقاومت بالا در برابر آتش‌سوزی و زلزله یکی دیگر از قابلیت‌های سقف کامپوزیت و مزایای استفاده از آن است.
 10. مقاومت سقف کامپوزیت نسبت به سقف تیرچه بلوک بسیار بالا است.
 11.  در سقف کامپوزیت سیستم سختی زیاد می‌شود.
 12. ارتفاع نیمرخ فولادی این نوع سقف‌ها نسبت به سقف‌ها با تیر معمولی کاهش می‌یابد که آن را می‌توان از جمله قابلیت‌های سقف کامپوزیت و مزایای استفاده از آن دانست.
 13. شما در این نوع سقف‌ها می‌توانید آن‌ها را برای چند سقف مختلف در یک ساختمان به صورت همزمان اجرا کنید.
 14. عدم نیاز به بلوک‌های سفالی یکی از مزایای این سقف‌ها است.
 15. شما در سقف‌های کامپوزیت می‌توانید بین دال و سقف کامپوزیت یک عایق معمولی قرار دهید.

اجزای مختلف سقف کامپوزیت

همان طور که در بالا اشاره کردیم برای تولید سقف‌های کامپوزیت از ورق‌های فولادی و بتن استفاده می‌کنند که هر کدام از آن‌ها ساختار خاصی دارند تا برای سقف کامپوزیت شما مناسب باشند.

بتن سقف‌های کامپوزیت

برای تولید بتن از سه اجزای اصلی آب، سنگ‌دانه (ماسه و شن) و سیمان پرتلند استفاده می‌کنند. سیمان‌ها معمولا به صورت پودری در بازار عرضه می‌شوند که شما می‌توانید آن‌ها را با سایر موارد ترکیب کرده و در نهایت یک بتن سقف و منسجم تهیه کنید.

ورق فولادی در سقف‌های کامپوزیت

امروزه اکثر محصولات فلزی به صورت ورق فولادی (ورق نورد شده و روفیکس)  تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها برای کارهای خاصی استفاده می‌شوند. هر کدام از این ورق‌های فولادی مشخصات خاصی دارند و که با توجه به آن‌ها برای مصارف مختلف استفاده می‌کنند.

تیر فرعی در سقف‌های کامپوزیت

تیرهای فرعی تیرهایی هستند که در اتصال اعضای بتنی می‌توانند لنگرها را آزاد کنند. به عنوان مثال اگر شما در انتهای تیرهای بتنی میلگرد قرار دهید و برای آن‌ها طول مهار محدودی را تامین کنید در این صورت این تیرها به شکل مفصل عمل می‌کنند.

آرماتور حرارتی در سقف‌های کامپوزیت

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهند سقف‌های کامپوزیت آرماتورهای حرارتی (مش، میلگرد یا الیاف فولادی) است که از آن‌ها برای جلوگیری از ترک خوردن بتن استفاده می‌کنند. استفاده از آن‌ها کیفیت میلگردها را در سقف  افزایش می‌دهد و می‌توانند تنش‌های ناشی از حرارت و جمع شدگی بتن را خنثی کنند و استحکام سازه را افزایش دهند.

برش گیر، گل‌میخ و فلاشینگ در سقف‌های کامپوزیت

این‌ها چند نوع از ابزارآلاتی هستند که برای پیاده‌سازی سقف‌های کامپوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مراحل اجرای سقف‌های کامپوزیت ساده

برای اجرای سقف‌های کامپوزیت چند مرحله مختلف را انجام می‌دهند که این مراحل می‌تواند در ساختمان‌های مختلف با کمی تغییرات ایجاد شود؛ یعنی هر مهندس ساختمان می‌تواند با توجه به نظریه خود برای سازه‌های شما سقف‌های کامپوزیت مختلفی را اجرا نماید؛ اما مراحل اجرای اصلی این سقف‌ها به شکل زیر است.

نصب تیرهای فرعی در سقف کامپوزیت

در ابتدا شما باید اسکلت فلزی و تیرهای فرعی را با استفاده از پروفیل فولادی آی پی ای، سی پی ای یا لانه‌زنبوری یا مقاطع تیر ورق اجرا کنید. اگر شما از پروفیل‌های لانه زنبوری استفاده ‌کنید باید در ابتدا و انتهای این سقف‌ها با ورق مضاعف و در وسط دهانه تیرهای بلند با ورق‌های مضاعف جان تیر را تقویت نمایید. البته به یاد داشته باشید که طبق مقررات دهم ساختمان شما نمی‌توانید از پروفیل‌های لانه زنبوری در قاب‌هایی با نقش باربر جانبی مانند قاب‌های خمشی یا دهانه‌های بادبندی شده استفاده کنید.

در واقع استفاده از تیرهای لانه زنبوری تنها در تیرهای فرعی و کش‌ها در دهانه غیر بادبندی بلامانع هستند. معمولا در این حالت این تیرها تنها نقش باربری ثقلی را در سقف دارند.اگر سقف کامپوزیت شما از نوع ساده باشد در این صورت تیرهای فرعی در فاصله 110 سانتی‌متری از هم قرار می‌گیرند؛ زیرا در این نوع روش‌ها از شمع گذاری استفاده نمی‌شود و به هنگام بتن‌ریزی باید زیر سقف‌ها قالب‌بندی شود؛ بنابراین لازم است فاصله تیرها از هم زیاد نباشد؛ زیرا آن‌ها نقش تکیه‌گاه را دارند.

برای ارتباط با مهندسان گروه رویش می‌توانید با شماره 09122527317 تماس بگیرید. 

اجرای برش گیرها در سقف کامپوزیت

در این بخش شما باید ناودانی‌ها را به عنوان برش گیرها بر روی تیرهای فرعی اجرا نمایید. دقت نمایید که نبشی نمی‌تواند جایگزین خوبی برای ناودانی باشد. این برش گیرها باید حداقل 25 میلی‌متر از بتن‌ها پوشش جانبی داشته باشند.

اجرای قالب‌بندی

بعد از انجام مراحل بالا شما باید قالب‌بندی سقف کامپوزیت را انجام دهید. برای این کار می‌توانید از تخته‌های چهار تراش با ابعاد ۵ در ۵ یا ۷ در ۷ استفاده کنید که باید با فاصله یکسان بین دو تیر فرعی داخل جان تیرها قرار بگیرند. برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد انواع قالب بندی این مقاله را مطالعه نمایید.

 نصب میلگردهای حرارتی

 در این بخش شما باید میلگردهای حرارتی خود را نصب کنید. این میلگردها باید در جهت طولی و عرضی روی قالب‌ها قرار بگیرند و در محل تقاطع با سیم مفتولی  محکم شوند تا به هنگام بتن‌ریزی جابجا نشود. برای همین شما باید آن‌ها را از نوع آجدار A2 یا A3 خریداری کنید.

مرحله نصب اسپیسرها

اسپیسرها قطعه‌ای پلاستیکی، بتنی یا فولادی هستند که در زیر میلگردها نصب می‌شوند. آن‌ها می‌توانند مانع فرو رفتن میلگرد به داخل بتن شوند. دقت کنید که در سقف‌های کامپوزیت حداقل فاصله استاندارد میلگرد حرارتی با کف بتن 3 سانتی‌متر است. بعد از انجام این کارها برای دور تا دور سقف کامپوزیت خود باید یک قالب محیطی به ارتفاع 10 سانتی‌متر دریافت و نصب کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد اسپیسر پلاستیکی یا اسپیسر بتن روی مقالات کلیک کنید.

بتن‌ریزی

آخرین مرحله اجرای سقف کامپوزیت بتن‌ریزی است که شما بعد از انجام کلیه مراحل بالا باید بتن‌ریزی خود را شروع کنید. بعد از بتن‌ریزی باید ویبره کاری کنید تا بتن شما سطح همگن و بدون حباب داشته باشد. دقت کنید که معمولا در این نوع سقف‌ها ضخامت بتن باید بین 8 تا 12 سانتی‌متر باشد؛ اما شما بهتر است از ضخامت 10 سانتی‌متری استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد ساخت ساختمان بتنی اینجا کلیک کنید.

خلاصه

سقف کامپوزیت یکی از سقف‌های جدیدی است که امروزه توانسته است جایگزین خوبی برای سقف‌های تیرچه بلوک باشد. این سقف‌ها مزایای زیادی دارند و می‌توانند مقدار فولاد استفاده شده در سقف را کاهش و مقاومت آن را افزایش دهند. به همین دلیل افراد زیادی تمایل دارند با سقف کامپوزیت و مزایای استفاده از آن آشنا شوند که  مطالبی را در این مورد بیان کردیم. حال اگر شما می‌خواهید برای سقف ساختمان‌های خود از نوع کامپوزیت استفاده کنید می‌توانید سفارش کار خود را به گروه رویش بسپارید.

برای ارتباط با مهندسان گروه رویش می‌توانید با شماره 09122527317 تماس بگیرید.